Od czego zacząć?

Na przykład masz serwer dedykowany MacMini hostowany w Unihost i jesteś gotowy do podjęcia działań z jego wykorzystaniem. Pierwsze pytanie, które przychodzi Ci do głowy, to prawdopodobnie „Jak mogę się do tego połączyć?”

Prawie wszystkie nowoczesne serwery są „headless” (co oznacza, że nie posiadają dedykowanego monitora, klawiatury ani myszy) i są kontrolowane za pośrednictwem sieci przy użyciu oprogramowania do zdalnego pulpitu. W tym artykule omówimy kilka popularnych (i darmowych!) programów do zdalnej kontroli, a także zalety i wady korzystania z każdego z nich.

VNC

MacOS X ma domyślnie wbudowane możliwości połączeń wirtualnych (VNC). Chociaż ta funkcja jest wyłączona zgodnie z ustawieniami fabrycznymi, to jednak inżynierowie Unihost włączą tę funkcję na Twoim MacMini przed udostępnieniem Ci adresu IP do zdalnego połączenia..

Klient VNC działający na Macu lub PC może łatwo połączyć się z serwerem VNC działającym na Twoim zdalnym Mac mini..

Zgodność z VNC
Sesje Mac-to-Mac są z natury niezawodne, ponieważ używają tej samej wersji kodu VNC po obu stronach połączenia. Połączenia z PC lub Linux do Maca czasami mogą wykazywać zachowania błędne, ale w większości przypadków nie powinieneś mieć problemów, jeśli posiadasz aktualne oprogramowanie.

VNC opiera się na oprogramowaniu open source, dlatego istnieje wiele niezależnie rozwijanych wersji, które wywodzą się z tego samego punktu startowego (czyli z wersji open source). Oznacza to, że każdy z następujących klientów VNC (które pozwolą Twojemu lokalnemu komputerowi komunikować się z Twoim zdalnym Mac mini) ma podobne możliwości, choć istnieją także pewne różnice. Ponadto każdy z nich oferuje darmową i płatną warstwę usług – z pewnymi funkcjami dostępnymi tylko w płatnej wersji.

RealVNC

Szyfrowanie jest oferowane tylko w płatnej warstwie usług. W praktyce (zwłaszcza podczas łączenia się z innym komputerem w swojej własnej lokalnej sieci) to nie jest takie duże zagrożenie, ale tam, gdzie dane muszą być przesyłane przez publiczny Internet, a bezpieczeństwo jest głównym zmartwieniem, tego rodzaju nieszyfrowana komunikacja powinna być unikana.

Wszystkie połączenia do Unihost będą musiały przekroczyć Internet. Dlatego najlepszą praktyką jest zabezpieczenie swojego połączenia w inny sposób, lub możesz wybrać płatną warstwę usług.

UltraVNC

UltraVNC to nowsza gałąź kodu źródłowego oryginalnego VNC, która dodaje kompresję wideo w celu poprawy wydajności, praktyczny pasek narzędzi graficzny i opcjonalny moduł szyfrowania. Wydaje się też być nieco stabilniejszy niż RealVNC. Jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego klienta RealVNC, ta wersja jest preferowana ze względu na te kilka dodatkowych funkcji.

TigerVNC

TigerVNC to wydajna, platforma-neutralna implementacja VNC (Virtual Network Computing), aplikacji klient-serwer, która umożliwia użytkownikom uruchamianie i interakcję z aplikacjami graficznymi na zdalnych maszynach. TigerVNC zapewnia wydajność potrzebną do uruchamiania aplikacji 3D i wideo, i stara się utrzymywać wspólny wygląd oraz ponowne wykorzystywanie komponentów, tam gdzie to możliwe, na różnych obsługiwanych platformach. TigerVNC dostarcza również rozszerzenia umożliwiające zaawansowane metody uwierzytelniania i szyfrowanie TLS..

TightVNC

TightVNC to bardzo popularne darmowe oprogramowanie VNC dostępne dla systemów Windows i Linux. W tej aplikacji możesz łatwo przejąć kontrolę nad zdalnym komputerem i obsługiwać wszystkie jego funkcje, takie jak zarządzanie programami, zarządzanie plikami i wiele więcej. Najlepszą cechą TightVNC jest to, że jest całkowicie darmowy w użyciu i można go używać zarówno w projektach osobistych, jak i komercyjnych. Ponadto oferuje wsparcie dla wielu platform, co pozwala na przejęcie kontroli nad komputerami na innych platformach, takich jak Windows i Linux.