W tym artykule omówimy różnice, wyjaśnimy, co jest lepsze/gorsze, oraz szczegółowo opiszemy, jak ta technologia działa w przypadku każdego typu pamięci masowej.

HDD

HDD (dysk twardy) to urządzenie pamięci masowej o dostępie swobodnym oparte na zasadzie zapisu magnetycznego, wykorzystujące co najmniej jeden dysk twardy, który szybko się obraca i jest pokryty materiałem magnetycznym. Dyski twarde istnieją od ponad 50 lat, stale zwiększając pojemność pamięci masowej i zmniejszając rozmiar fizyczny. To mechaniczny dysk twardy, więc jest wolniejszy i tańszy niż dysk SSD

 

(Seagate BarraCuda 3.5-inch HDD)

 

SSDSSD to skrót od Solid State Drive i jest tak nazywany, ponieważ nie ma ruchomych części i dlatego nie zużywa się, dlatego działają lepiej niż tradycyjne dyski twarde, które mają ruchome i obrotowe części wewnątrz i mają charakter mechaniczny . Dysk SSD jest 5 razy szybszy niż konwencjonalny dysk twardy. Chociaż dyski SSD nie są tanie, są 1,5 raza droższe od dysków twardych

 

(Kingston  V300 2.5-inch)

Samsung 970 EVO V-NAND M.2 1TB SSD
(Samsung 970 EVO V-NAND M.2 1TB SSD)

NVMe (pamięć nieulotna) to nowy protokół dostępu do szybkich nośników pamięci masowej, który zapewnia wiele korzyści w porównaniu z protokołami tradycyjnymi. Ten interfejs jest zdefiniowany, aby skutecznie wspierać potrzeby systemów korporacyjnych i klienckich korzystających z dysków SSD PCI Express. NVM są naprawdę przydatne tylko do przesyłania dużych plików.

Widać wydajność tych dysków

CrystalDiskMark results

Przyjrzyjmy się wynikom CrystalDiskMark

Konkretne modele to są: Seagate 3TB BarraCuda SATA, Samsung SSD 850 EVO SATA oraz Samsung 970 EVO NVMe

CrystalDiskMark

Dyski NVMe bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich kilku lat. NVMe naprawdę przyspiesza na wyższy poziom i znacznie wyprzedza SATA. Dyski twarde są tańsze i można uzyskać więcej miejsca do przechowywania. Jednak dyski SSD są szybsze, lżejsze, trwalsze i zużywają mniej energii. To od Twoich potrzeb zależy, który dysk będzie dla Ciebie najlepszy.